Sports on Polish TV May 15, 2022

Disable ad blocking and refresh the page.


CHANNEL + Premium

13:00 Tennis: WTA World Tour, Rome:
Last
Iga Świątek – Our Jabur

Commentary: Joanna Sakowicz-Kostecka, Klaudia Jans-Ignacik

17:30 Football: PKO Ekstraklasa:
Radomiak Radom – Wisła Krakow
Comment: Rafał Dębiński, Michał Żewłakow


CHANNEL + 4K Ultra HD

15:00 Football: Eredivisie:
West Ham United – Manchester City

Commentary: Andrzej Twarowski, Rafał Nahorny

17:30 Football: PKO Ekstraklasa:
Radomiak Radom – Wisła Krakow
Comment: Rafał Dębiński, Michał Żewłakow


CHANNEL + Family

15:00 Football: Eredivisie:
West Ham United – Manchester City

Commentary: Andrzej Twarowski, Rafał Nahorny

19:30 Football: LaLiga Santander:
Atletico Madrid – Sevilla FC
Commentary: Lukasz Wiśniowski, Jakub Kręcidło


CANAL + Sports

12:30 Football: PKO Ekstraklasa:
Stable Mielec – Silesia Wrocław

Commentary: Michał Mitrut, Grzegorz Mielcarski

15:00 Football: PKO Ekstraklasa:
Gornik Zabrze – Gornik Lecznan
Commentary: Robert Skrzyński, Marcin Baszczyński

17:30 Football: Eredivisie:
Everton FC – Brentford FC
Commentary: Piotr Glamowski, Michał Gutka

21:30 Men’s Basketball: NBA League:
Boston Celtics – Milwaukee Bucks


CHANNEL + Sports 2

13:00 Football: Eredivisie:
Tottenham Hotspur – Burnley F.C

Comment: Przemysław Pełka, Przemysław Rudzki

15:00 Football: Eredivisie:
Multi Premier League
Moderator: Grzegorz Kaczmarczyk

19:30 Football: LaLiga Santander:
Cadiz CF – Real Madrid
Comment: Piotr Laboga, Tomasz Ćwiąkała


CHANNEL + Sports 3

12:30 Football: PKO Ekstraklasa:
Stable Mielec – Silesia Wrocław

Commentary: Michał Mitrut, Grzegorz Mielcarski

15:00 Football: PKO Ekstraklasa:
Gornik Zabrze – Gornik Lecznan
Commentary: Robert Skrzyński, Marcin Baszczyński

17:30 Football: PKO Ekstraklasa:
Radomiak Radom – Wisła Krakow
Comment: Rafał Dębiński, Michał Żewłakow


CHANNEL + Sport 5

16:30 Speedway: eWinner 1. Speedway League:
Abramczyk Polonia Bydgoszcz – ROW Rybnik

Comment: Tomasz Dryła, Mirosław Jabłoński

19:15 Speedway: eWinner 1. Speedway League:
Cellfast Wilki Krosno – Stelmet Falubaz Zielona Góra
Comment: Maciej Noskowicz, Dawid Stachyra ad


CHANNEL + Now

15:00 Football: Eredivisie:
Leeds United – Brighton & Hove Albion

Commentary: Marcin Rosłoń, Kamil Kosowski

19:30 Football: LaLiga Santander:
Real Betis – Granada CF
Commentary: Adam Marchliński, Leszek Orłowski


Eleven sports 1

12:30 Football: Serie A TIM:
Bologna FC – US Sassuolo Calcio

Commentary: Patryk Mirosławski, Piotr Czachowski

15:00 Football: Serie A TIM:
SSC Napoli – Genoa CFC
Commentary: Julian Kowalski, Tomasz Zielinski

18:00 Football: Serie A TIM:
AC Milan – Atalanta Bergamo
Comment: Mateusz Święcicki, Filip Kapica

20:45 Football: Serie A TIM:
Cagliari Calcio – Inter Milan
Commentary: Piotr Dumanowski, Dominik Guziak


Eleven sports 2

19:30 Football: LaLiga Santander:
Getafe CF – FC Barcelona

Commentary: Michał Wszołek, Sebastian Chabiniak


Eleven sports 3

19:30 Football: LaLiga Santander:
Villarreal CF – Real Sociedada

Comment: Michał Świerżyński, Marcin Gazda


Eleven sports 4

12:30 Football: Serie A TIM:
Bologna FC – US Sassuolo Calcio

Commentary: Patryk Mirosławski, Piotr Czachowski

15:00 Football: Serie A TIM:
SSC Napoli – Genoa CFC
Commentary: Julian Kowalski, Tomasz Zielinski

19:30 Football: LaLiga Santander:
Athletic Club – CA Osasuna
Comment: Cuba Ostrowski Krzysztof Rot


Eurosport 1

11:30 Road cycling: Giro d’Italia:
Stage 9

15:00 Road cycling: Giro d’Italia:
Stage 9


Eurosport 2

24:45 Road cycling: Tour of Hungary:
Phase 5

15:00 Formula E: German ePrix:
race 2

16:00 Motorcycle Races: MX2, Motocross World Championship, Riola Sardo:
Race 2

17:00 Motorcycle Racing: MXGP, Motocross World Championship, Riola Sardo:
Race 2


fight club

13:00 Boxing: Women’s World Cup, Istanbul:
Day 7

17:00 Boxing: Women’s World Cup, Istanbul:
Day 7


wave channel

14:00 Golf: European Tour, Antwerp:
Last

9:00 pm Golf: PGA Tour, McKinney:
Last


Motor vision

13:20 Car racing: Ferrari Challenge Europe, Le Castellet:
Race 2

14:15 Auto racing: GT World Challenge Europe, Magny Cours:
Race 2

21:00 Car Races: NASCAR Cup Series, Kansas City:
race


Polsat Sport Premium 1

14:30 Football: Eredivisie:
Feyenoord – FC Twente


Polsat Sport

12:30 Football: Fortuna 1. Competition:
Miedz Legnica – Widzew ódź

16:00 Tennis: ATP World Tour, Rome:
Last


Polsat Sport Extra

08:00 Badminton: Thomas & Uber Cup, Bangkok:
Last

11:00 Motorcycle Racing: Moto3, French Grand Prix:
race

12:20 Motorcycle races: Moto2, French Grand Prix:
race

14:00 Motorcycle races: MotoGP, French Grand Prix:
race

21:00 Football: Campeonato Brasileiro Série A:
Sao Paulo FC – Cuiaba EC


Polsat Sports News

10:30 Badminton: Thomas & Uber Cup, Bangkok:
Last

12:50 Beach Volleyball: VW Beach Pro Tour Futures, Madrid:
Men’s final

14:30 Football: Eredivisie:
SBV Vitesse – Ajax

17:00 Football: Fortuna Liga:
FC Viktoria Pilsen – FC Banik Ostravac

20:00 Soccer: Major League Soccer:
Atlanta United – New England Revolution


Sports Association

11:30 Auto racing: European Le Mans Series, Imola:
Race 2

17:00 Men’s Basketball: BSL League:
Fenerbahce Beko – Frutti Extra Bursaspor

20:30 Men’s Basketball: BBL League:
Bayern Munich – Niners Chemnitz


TVP Sports

14:00 Speedway Speedway: European Team Championship:
Competitions

Commentary: Hubert Malinowski, Miroslaw Kowalik

17:15 Football: eWinner 2. Competition:
Chojniczanka Chojnice – Olimpia Elblag
Comment: Sławomir Kwiatkowski, Jarosław Bieniuk

19:15 Ice Hockey: World Elite Championship:
Czech Republic – Sweden
Commentary: Jacek Laskowski, Maciej Iwankiewicz


viaplay

12:00 Women’s Football: Primera División Femenina:
FC Barcelona – Atletico Madrid

13:00 Women’s football: OBOS Damallsvenskan:
Vittsjö – Pitea

13:00 Handball Men: Liqui Moly Handball Bundesliga:
SC Magdeburg – MT Melsungen
Comment: Tomasz Górski

13:20 Car racing: Ferrari Challenge Europe, Le Castellet:
Race 2

14:00 Women’s football: Frauen-Bundesliga:
VfL Wolfsburg – Bayer 04 Leverkusen

14:00 Women’s football: Frauen-Bundesliga:
Eintracht Frankfurt – Werder Bremen

14:00 Women’s football: Frauen-Bundesliga:
Bayern Munich – Turbine Potsdam

14:30 Women’s Football: Serie A Femminile:
Sassuolo Calcio – Inter Milan

15:00 Women’s football: OBOS Damallsvenskan:
Umeå IK – Eskilstuna

15:30 Football: 2nd Bundesliga:
multi league
Moderator: Marcin Borzuckic

15:30 Football: 2nd Bundesliga:
SV Werder Bremen – SSV Jahn Regensburg
Comment: Kamil Kania, Tomasz Urban

15:30 Football: 2nd Bundesliga:
Hansa Rostock – Hamburger SV
Commentary: Mariusz Hawryszczuk, Michał Zachodni

15:30 Football: 2nd Bundesliga:
SV Darmstadt 98 – SC Paderborn 07
Comment: Kamil Kania, Tomasz Urban

15:30 Football: 2nd Bundesliga:
Hanover 96 – FC Ingolstadt 04

15:30 Football: 2nd Bundesliga:
1. FC Heidenheim 1846 – Karlsruher SC

15:30 Football: Bundesliga 2:
1. FC Nuremberg – FC Schalke 04

15:30 Football: 2nd Bundesliga:
SV Sandhausen – Holstein Kiel

15:30 Football: 2nd Bundesliga:
Dynamo Dresden – Ore Mountains Aue

15:30 Football: 2nd Bundesliga:
St. Pauli – Fortuna Duesseldorf

15:50 Car racing: Ferrari Challenge Europe, Le Castellet:
Race 2

18:00 Football: TotalEnergies CAF Confederation Cup:
Orlando Pirates – Al Ahly Tripoli

18:00 American Football: USFL League:
Birmingham Stallions – Philadelphia Stars

20:00 Baseball: MLB League:
Twins – Guardians

20:00 Auto Racing: Ohio IMSA Sportscar Championship:
race

21:00 Football: TotalEnergies CAF Confederation Cup:
RS Berkane – TP Mazembe

1:00 (pt/s) Baseball League MLB:
Cardinals – Giants

01:00 (Fri/Sat) Ice Hockey: NHL League:
New York Rangers – Pittsburgh Penguins

03:30 (Fri/Sat) Ice Hockey: NHL League:
Calgary Flames – Dallas Stars

Material protected by copyright – all rights reserved. Redistribution of the article only with the permission of the publisher.

Leave a Comment